News Stories

Limity prędkości w Rosji

Jadąc samochodem w Rosji warto zapoznać się tak właściwie z najważniejszymi przepisami, które dotyczą poruszania się po tamtym drogach. Warto przeczytać artykuł aby dowiedzieć się o najważniejszych założeniach.

Jeśli chodzi o dopuszczalną prędkość to w kraju jakim jest Rosja wynosi jako 60km/h, wszystkie drogi po za miastami to prędkość 90km/h. W przypadku autostrad prędkość wynosiła do 1998 roku 120km/h a obecnie poruszanie dotyczy się 110km/h. Będąc w tym państwie można zaobserwować to iż znajduję się odpowiedni znak drogowy informujący kierowców o ograniczeniu w przypadku ,,obszarów zabudowanych” to 60 km/h.

W Rosji nastąpiły także zmiany w związki z dopuszczalną ilością alkoholu we krwi gdyż do roku 2000 było to 0 promili a obecnie to się wszystko zmieniło i ten wynik wynosi 0,2. Dodatkowo każdy kierowca, który porusza się po tych drogach powinien być tak właściwie w obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, w przypadku przednich siedzeń oraz tylnych gdzie pojazd posiada je na swoim wyposażeniu. W nawiązaniu do używania świateł mijania(samochody) muszą korzystać z nich w dzień oraz w nocy.

Jakie kary przewidywane są w Rosji za nieprzestrzeganie przepisów związanych ze zbyt szybką jazdą. Warto już na samym początku powiedzieć o przekroczenie do 10km/h i tutaj nie ma żadnych kar, jeśli chodzi o limit 10-20km/g mandat występuję w wysokości ½ MROT, 20-30km/h mandat oscylujący o 1 MROT a wszystkie prędkości od 30km/h to mandat 3MROT. Co tak właściwie oznacza ten skrót. Warto powiedzieć o tym iż to w dosłownym tłumaczeniu „Minimalnyj rozmer oplaty truda” w 2001 roku równało się to 100 rublom czyli w przybliżeniom 12 złotym. W przypadku opłaty za mandat nie należy tego wykonywać w sposób automatyczny. Należy udać się do najbliższego oddziału banku dokonać zapłaty a następnie przywieźć ,,kwitek” jako dowód o opłacie a dopiero na samym końcu zabrać swoje prawo jazdy.

Poruszając się po Rosji należy także posiadać dokumenty aby w razie kontroli w związku z przekroczeniem prędkości można je odpowiednio przedstawić właściwym organom kontrolnym. Do najbardziej podstawowych kierowca musi prawne zaświadczenie do kierowania pojazdem, stosowny dowód rejestracyjny a także dokument umożliwiający stwierdzić to iż może jeździć pojazdem. Jeśli chodzi o samą jazdę to kierowca a dodatkowo pasażerowie są w obowiązku aby używać wszystkich pasów bezpieczeństwa znajdujących się w samochodzie. Nie ma żadnego przywileju iż pasażerowie tych pasów nie muszą zapinać.

Wszyscy, którzy nie mający obywatelstwa rosyjskiego(obcokrajowcy) muszą mieć na swoim stanie dowód rejestracyjny, prawo jazdy oznaczone jako międzynarodowe (warto zaznaczyć iż prawo jazdy rosyjskie należy nazywać międzynarodowym), znak mogący identyfikować państwa gdzie państwo zostało zarejestrowane. W przypadku naszych samochodów skrót to oznaczać będzie PL.

O tych trzech założeniach powinni pamiętać wszyscy kierowcy, którzy mają w zamiarze odwiedzić kraj jakim jest Rosja. Gdyż to właśnie w nim należy przestrzegać wszystkich najważniejszych założeń.