News Stories

Zakazy jazdy w Niemczech

Główny szlak handlowy, którym poruszają się polskie ciężarówki zmierzające na zachód Europy wiedzie przez Republikę Niemiec. Nasz zachodni sąsiad jest nie tylko głównym odbiorcą polskich produktów, ale również najważniejszym krajem tranzytowym. W związku z tym, firmy transportowe są zobowiązane wziąć pod uwagę niemieckie obostrzenia dotyczące zakazu ruchu pojazdów ciężarowych po tamtejszych drogach przy planowaniu trasy i czasu realizacji określonego przewozu.

Zakaz ruchu pojazdów ciężarowych po niemieckich drogach obowiązuje w każdą niedzielę przez cały rok. Samochody ciężarowe są w ten dzień zobowiązane do przymusowego postoju od północy do godziny 22. 00. Zatem wielu kierowców, jeśli nie mają pewności, że uda im się przejechać Niemcy przed tym zakazem z reguły w ogóle stara się nie wyjeżdżać w drogę. W pobliżu polsko – niemieckiej granicy można zaobserwować wzmożony ruch ciężarówek właśnie w niedzielę w okolicach godziny 22. 00, kiedy to kierowcy wiedzą już, że po przekroczeniu granicy na niemieckich drogach zakaz już nie będzie obowiązywał.
W okresie letnim czyli od 1 lipca do 31 sierpnia, z uwagi na wzmożony ruch samochodów osobowych, zakaz ruchu ciężarówek został wydłużony i poza niedzielą obowiązuje również w soboty w godzinach od 7. 00 do 20. 00. W odróżnieniu jednak od zakazu niedzielnego nie obowiązuje on na całej sieci niemieckich dróg, a jedynie na autostradach i niektórych drogach federalnych.
Oprócz wszystkich niedziel i weekendów wakacyjnych, kierowcy ciężarowi są zobowiązani powstrzymać się od jazdy również w niektóre dni świąteczne. Listę tych dni otwiera oczywiście Nowy Rok. Potem idą kolejno: Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny, 1 maja, czyli Święto Pracy, Wniebowstąpienie, Zielone Świątki, 3 października, czyli Dzień Zjednoczenia Niemiec oraz 25 i 26 grudnia, czyli Święta Bożego Narodzenia.

Dodatkowo, na obszarze niektórych landów obowiązują zakazy w dni świąteczne obchodzone jedynie w tych regionach. Przykładem może być chociażby Boże Ciało, kiedy to zakazy obowiązują jedynie w Bawarii, Hesji, Nadrenii oraz Badenii – Wirtembergii. Z kolei 31 października auta ciężarowe nie mogą poruszać się drogami Brandenburgii, Saksonii czy Turyngii z uwagi na święto związane z Dniem Reformacji.

Niemcy zwracają również uwagę na kwestie związane z ochroną środowiska, dlatego też na przykład wjazd do strefy ochrony środowiska w Berlinie dopuszczane są jedynie pojazdy z zieloną plakietką świadczącą o zmniejszonej emisji CO2.
Kierowcy powinni również pamiętać, że Niemcy niezwykle restrykcyjnie podchodzą do wszystkich uwag i ograniczeń, a za ich nieprzestrzeganie można zapłacić bardzo wysokie mandaty i grzywny, dlatego też nie warto ryzykować i trzeba bezwzględnie stosować się do wszystkich obostrzeń w tym kraju. Dotyczy to nie tylko zakazu jazdy w niedziele, wakacyjne weekendy czy święta, ale również innych przepisów związanych z ruchem drogowym oraz transportem międzynarodowym.