News Stories

Ceny autostrad w Hiszpanii

Całą Europę obecnie łączy jedna wielka sieć dróg, która pozwala na szybkie przemieszczanie się samochodów ciężarowych, tirów, jadących z towarem, ale i także samochodów osobowych, dzięki czemu podróż jest przyjemna i pozbawiona niebezpieczeństw. Hiszpania jest miejscem docelowym wielu podróży, zarówno służbowych, jak i prywatnych, w celach wypoczynkowych. Dzięki drogom w większości nowoczesnym i wyremontowanym, nawet wielogodzinna podróż daje komfort pasażerom, możliwie szybko doprowadzając ich do celu. Zanim jednak wybierzesz się do Hiszpanii, powinieneś zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi wjazdu na specjalne miejsca w tym kraju, takie jak autostrady, mosty, tunele, które w większości są płatne za użytkowanie.

Co powinieneś wiedzieć, wjeżdżając na hiszpańskie drogi?

Przede wszystkim, Hiszpania jako europejski kraj posiada bardzo podobny system opłat za drogi co w innych krajach Unii. Nie będzie zatem zdziwienia na widok specjalnie oznaczonego punktu do opłat znajdującego się przy wjazdach na autostrady czy też niektóre mosty i tunele. Walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro – zazwyczaj jednorazowe opłaty nie opłacają się tak jak wykupienie winiety, jeżeli wcześniej znamy mniej więcej trasę jaką mamy zamiar się poruszać – taką winietę można wykupić na określony czas – od jednego dnia, na nawet do pół roku. Jednak wracając do jednorazowych opłat, w zależności od długości dystansu danej autostrady czy drogi szybkiego ruchu, po miejsca do jakich prowadzą, zazwyczaj zapłaci się od kilku do kilkunastu euro. Decydując się jednak na winietę, należy wiedzieć, gdzie ją wykupić – można dostać ją na specjalnie oznaczonych stacjach benzynowych, ale przede wszystkim w punktach przy wjazdach na autostrady i drogi ekspresowe.

Dodatkowe informacje

Drogi w Hiszpanii są wyjątkowo wygodne i stanowią jedne z najbezpieczniejszych sposobów przemieszczania się w Europie. Dzięki ich inteligentnemu rozmieszczeniu po kraju można się nimi dostać w dowolne miejsce w tym kraju, a także bezproblemowo przejechać przez jego granice do sąsiednich państw. Przepisy drogowe są bardzo podobne do polskich, tyle tylko że podczas podróżowania z dziećmi do 12 roku życia należy zadbać o umieszczenie je z tyłu, i w odpowiednich fotelikach – niezastosowanie się do tego przepisu grozi wyjątkowo surowymi karami pieniężnymi. W terenach zabudowanych nie można przekraczać prędkości do 50 km/h, w terenie niezabudowanym – do 90 km/h, a na drogach ekspresowych oraz autostradach – do 120 km/h. Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące przepisów ruchu drogowego oraz nakazywanej prędkości w danych terenach można znaleźć w Internecie, gdzie znajduje się mnóstwo informacji i porad na ten temat. Osoby które mają już doświadczenie w podróżowaniu po obcym kraju, z pewnością będą mile zaskoczone wysokimi standardami dróg w Hiszpanii. Planując wyjazd do tego państwa, nie powinno się mieć żadnych obaw co do bezpieczeństwa swojego i współpasażerów. Nic, tylko siadać i jechać!