News Stories

Ceny autostrad w Polsce

W Polsce, w porównaniu do innych europejskich państw, nie ma niestety jeszcze wielu autostrad. Rozpoczęliśmy ich budowę zaledwie kilkanaście lat temu i do tej pory powstają ich skromne ilości w przeciągu roku. Sytuacja bardzo poprawiła się, kiedy wstąpiliśmy do Unii Europejskiej i pozyskaliśmy wiele unijnych środków na poprawę swojej infrastruktury drogowej. Możemy wiele nauczyć się od swoich sąsiadów, jak Niemcy, którym udało się wybudować doskonałą sieć autostrad, która łączy najważniejsze ośrodki miejskie w kraju.

U nas autostrady powstają póki co fragmentami. Nie ma więc możliwości przejechania Polski wzdłuż lub wszerz przy pomocy jedynie autostrad. Niestety, raz na jakiś czas należy zjechać z trasy i przemieszczać się zwykłymi drogami krajowymi. Co roku co prawda, powiększają się wybudowane już fragmenty autostrad, jednakże czeka nas jeszcze daleka droga, zanim uda nam się stworzyć sieć dróg podobną do innych państw europejskich.

Opłaty za autostrady w Polsce
W naszym kraju pobiera się opłaty za autostrady, w zależności od konkretnego fragmentu drogi. Zależy to od niczego innego, jak od tego, czy dana autostrada spełnia już wszelkie wymagania. Musi być ona również w miarę kompletna i łączyć dwa konkretne miasta ze sobą. W przypadku autostrady A1 zapłacimy na przykład za część autostrady łączącej Toruń z Gdańskiem, jednakże nie musimy uiszczać żadnej opłaty za fragment autostrady od Torunia do Łodzi. Oczywiście, plany są takie, aby sytuacja ta uległa zmianie i żeby płacić za wszystkie autostrady. Póki co, są one jednak nadal w trakcie budowy i niekiedy nie działają one tak, jak powinny. Dzięki temu podróżujemy jeszcze przez część Polski za darmo.

Zazwyczaj za jeden kilometr gotowej już autostrady w Polsce należy zapłacić około dwudziestu siedmiu groszy. Ceny są jednak zróżnicowane, ponieważ w Polsce autostrady nie należą do pastwa, a do firm prywatnych. Inwestorzy mogą więc narzucać samodzielnie ceny za swoje drogi, za które sami zapłacili. Najdrożej za kilometr zapłacimy nawet trzydzieści groszy. Nie ma niestety możliwości wykupienia na przykład winiet czasowych, jak w innych krajach, co oznaczało by niższe i bardziej konkurencyjne ceny. Nie ma również możliwości korzystania z tak zwanych kart paliwowych, jak na przykład we Francji, czy też w Belgii. Wiele osób uważa, że autostrady w Polsce są bardzo drogie, w stosunku do tego jakiej jakości są to drogi i jak się nimi podróżuje. Część z nich nie jest na przykład nadal oświetlona i nie ma możliwości zjazdu z nich na stację paliw. Niekiedy trzeba w tym celu przejechać nawet kilkaset kilometrów. Niektórzy kierowcy zarzekają się, że nie będą oni korzystać z polskich autostrad, jeżeli będą one płatne i za przejechanie z północy kraju na południe trzeba będzie zapłacić kilkaset złotych. Niestety, taka groźba jest całkiem realna. Okazuje się bowiem, że inwestorzy nie zamierzają rezygnować ze swoich cen. Zagraniczni kierowcy uważają, że ceny są na średnim poziomie, jednakże często narzekają na to, że autostrady w naszym kraju buduje się krótkimi fragmentami i są one słabo oznakowane.