News Stories

Ceny paliw w Belgii

Czasami ta sama szerokość i długość geograficzna, podobna siła gospodarki i historia, nie oznaczają jeszcze tych samych warunków egzystencjalnych dla ludności. Doskonałym przykładem takiego stanu rzeczy jest malutki region Beneluksu. To trzy kraje bardzo ściśle ze sobą związane, zarówno ze względu na położenie geograficzne jak i pozycję międzynarodową oraz wspólną historię. To Holandia, Belgia i Luxemburg, wspólnie świadczą dla praktycznie całej Unii Europejskiej bardzo istotne funkcje. Zlokalizowane na ich terenie jest bardzo dużo istotnych organów administracji europejskiej oraz instytucji mających wpływ na codzienne funkcjonowanie całej Wspólnoty. Ta wyjątkowa pozycja Beneluksowi przypadła poniekąd dlatego, by przy tworzeniu fundamentów europejskiej nowej współpracy nie faworyzować nikogo ze starych uczestników światowego konfliktu zbrojnego – Anglików, Francuzów, Niemców czy Włochów. Dzisiaj Beneluks nadal jest dla całej Europy tak ważny, dlatego ogromna jest rola tych krajów również jako komunikacyjnych łączników Europy wschodniej z zachodnią, północnej z południową.

Tankowanie na terenie Beneluksu

Mimo wspólnych cech jakie łączą niewątpliwie obywateli zamieszkujących Holandię, Belgię i Luxemburg, gospodarczo i kulturowo są to kraje dość mocno odrębne od siebie i starające się tą odrębność dość wyraźnie zaznaczać. Dla ludzi przejeżdżających tylko przez ten region istotne powinno być zrozumienie, jakie są różnice ekonomiczne w poszczególnych krajach. Belgia po tym względem maluje się jako absolutnie najkorzystniejsza do robienia zakupów czy tankowania samochodu. Oczywiście jeśli chodzi o ceny tankowania czy zakupu innych usług w Belgii, są one zdecydowanie niższe niż w Holandii, ale już niekoniecznie niższe niż w Niemczech czy we Francji. Dlatego wiele osób z Belgii decyduje się na wyjazd po paliwo za swoją wschodnią lub zachodnią granicę, albo też południową – ponieważ Luxemburg z tych wszystkich państw posiada przez cały rok, bez względu na koniunkturę, najatrakcyjniejszą ceną na każdy rodzaj paliw.

Obliczanie kosztów paliwa

Przeliczanie kursów walut nie obowiązuje na terenie Beneluksu, gdyż wszyscy płacą tam w euro, podobnie jak w Austrii, Niemczech czy we Francji. Także dość łatwo zrobić zestawienie cen paliw w tych krajach. Luxemburg sprzedaje litr popularnej bezołowiowej benzyny za jedno euro, ale już w Belgii jest to koszt o dwadzieścia euro centów wyższy. Taka cena na poziomie 1,20 euro za litr to jednak i tak dużo korzystniejsza propozycja, niż cena na holenderskich stacjach, gdzie ta sama przyjemność kosztuje kierowcę ponad półtora euro. Za litr oleju napędowego w Belgii płaci się aktualnie około jednego euro. Warto jednak pamiętać, że za niskie ceny w całej Europie odpowiada dzisiaj również koniunktura na rynkach globalnych. Gdy ceny ropy naftowej na giełdzie wrócą do swoich normalnych poziomów, w całej Europie cena paliw podniesie się najpewniej o kolejne dwadzieścia euro centów na litrze – czyli wróci do swojej normalnej i spodziewanej wysokości.