News Stories

Ceny paliw w Czechach

Wyjazdy do Czech przez wiele lat kojarzyły się w wyprawami po tańszy alkohol, czekoladę studencką i doskonałe czeskie piwo. Dziś wyjazdy do naszego południowego sąsiada są motywowane głównie zwiedzaniem Pragi (o każdej porze) oraz wyjazdami na narty. Nawet mimo słabej zimowej aury czeskie stoki są w marę dobrze przegotowane i oferują możliwość jazdy na kilometrach nartostrad. Przed wyjazdem do Czech warto zorientować się w temacie cen paliw, aby być przygotowanym na to co czeka nas przy dystrybutorze.

”Koronką”za benzynkę

Czechy mimo członkostwa w Unii Europejskiej podobnie jak Polska nadal posługuje się swoją narodowa walutą – koroną czeska. Za 1 CZK trzeba wymienić na średnio 16 gr. W czasach kart płatniczych nie ma już większych problemów z wymiana walut. Na większości czeskich stacji można uiszczać opłatę w lokalnej walucie, ale także w Euro. Czechy są otwarcie nastawione na podróżnych i turystów. Jedyne na co trzeba uważać przy płatności gotówką jest fakt, ze reszta zazwyczaj jest wydana w koronach, a jej wartość jest mocnym uśrednieniem kursu (nigdy nie na korzyść klienta). Jeśli już mamy płacić za paliwo gotówką, to zdecydowanie w lokalnej walucie.

Czeskie paliwo na polską kieszeń

Patrząc globalnie na ceny paliw w Europie to ku zadowoleniu wyjeżdżających do Czech, tamtejsze ceny są bardzo podobne do tych naszych. Mimo początkowego problemu z przeliczeniem cen z korony na złotówki, czeskie ceny paliw są na polską kieszeń.
Za litr oleju napędowego w Czechach trzeba zapłacić średnio 26, 8 CZK, czyli nieco ponad 4, 3 zł. To tylko o około 30 groszy więcej niż obecna średnia cena Pb95 w Polsce. Kierowców zainteresowanych ceną paliwa do silników diesla musza wydać nieco więcej. Średnia cena oleju napędowego za naszą południową granica to 4, 10 PLN – 25, 50 CZK. To różnica już ponad 40 gr na litrze.
Kierowcy, którzy mają zamontowane instalacje gazowe w swoich samochodach muszą wydać na litr LPG około 2, 15 zł. Co prawda to także o wiele drożej niż w Polsce (od 1, 7 do 1, 9 zł/l w zależności od regionu), jednak to jedna z niższych cen w skali całej Europy. W Niemczech za autogaz trzeba zapłacić około 2, 45 zł/l a w Austrii nawet do 3 złotych.

Letni boom na gaz w Czechach

W okresie przedurlopowym bardzo popularną frazą w wyszukiwarkach internetowych jest zapytanie o ceny gazu w Czechach. Nasi południowi sąsiedzi, a następnie Austria (przez Wiedeń I Graz) i Słowenia jest jednym z najpopularniejszych szlaków do Chorwacji. Na stacjach benzynowych w Republice Czeskiej LPG jest bardzo popularnym paliwem. Na większości znaków drogowych informujących o stacji benzynowej zazwyczaj jest informacja na temat dostępności tego paliwa. Oczywiście ceny LPG, jak i innych paliw w okresie letnim idą w górę. Warto pamiętać tez, że na stacjach przy autostradach i drogach tranzytowych ceny są wyższe niż w innych lokalizacjach. Jedno jest natomiast pewne. O wiele bardziej opłaca się zadatkować jeszcze po czeskiej stronie.